У цій статті ми постараємося відповісти на найпоширеніші питання про зубний камінь, розповімо, як і чому у людей виникає ця проблема, чому наліт на зубах небезпечний для організму, як і як зняти зубний камінь в домашніх умовах і як почистити зубний камінь в стоматології. Основна мета цієї статті – познайомити вас з найефективнішими методами професійного очищення твердих відкладень на зубній емалі, а головне – поділитися важливими правилами, які допоможуть уникнути проблеми та її наслідків.
Що таке зубний камінь? Симптоми і види зубного нальоту
Кожна дитина знає, що зуби потрібно чистити вранці та ввечері. За допомогою зубної щітки, пасти ми наводимо порядок у ротовій порожнині, а компоненти, що входять до складу зубної пасти, на деякий час захищають наші зуби від бактерій. Однак через 2 години, а також після наступного перекусу дія активних компонентів слабшає, і на зубах з’являється м’який наліт із залишків їжі, слини і бактерій. Такий наліт не складно видалити, але якщо це зробити несвоєчасно і правильно, в ньому накопичуються солі кальцію, продукти життєдіяльності бактерій і відкладення на емалі зубів стають твердими.
Тобто зубний камінь – це мінералізований м’який наліт. У цій ситуації впоратися з відкладеннями щіткою і пастою практично неможливо; щоб зняти зубний камінь, необхідно звернутися в стоматологію, де вам запропонують найбільш ефективний спосіб очищення.
Зубний камінь: види та особливості відкладень
Мінеральні відкладення на зубній емалі класифікуються залежно від того, як виглядає зубний камінь і де він розташований.
Відповідно до локалізації відкладень розрізняють:
- над’ясенні відкладення;
- підясневий.
Місцезнаходження дошки вказує її назва. Над’ясневий зубний камінь легко діагностується візуально без додаткового огляду. Як він виглядає? – Білий або жовтий зубний камінь, який обрамляє основу зуба вздовж краю ясен, має тверду або густу, як глина, консистенцію. Це поширена патологія, яка вражає як дорослих, так і дітей. За статистикою зубні відкладення над яснами є у половини пацієнтів дитячої стоматології у віці від 9 до 15 років, майже у 70% людей до 40 років і у переважної більшості пацієнтів після 40 років.
Підясневий зубний камінь характеризується щільною структурою, кольором відкладень (темно-коричневий або майже чорний відтінок), складністю діагностики. Відкладення локалізуються під яснами в пародонтальних кишенях, для їх ідентифікації стоматолог використовує спеціальний зонд. Камінь твердий, дуже щільно прилягає до поверхні зуба.
Особливо сприятливі зони для утворення конкрементів — це зони, найменш доступні для належної гігієни:
- між зубами, біля ясенних сосочків;
- біля основи зубів з внутрішньої і зовнішньої сторони;
- в пародонтальних кишенях;
- у місці імплантації – місця кріплення протезів до імплантів;
- в області кріплення брекетів;
- на зубах мудрості.
Як розпізнати зубний камінь? Симптоми
- неприємний запах є результатом життєдіяльності бактерій;
- набряк і почервоніння ясен, збільшення ясенних сосочків між зубами;
- кровотеча під час чищення зубів і використання зубної нитки;
- чутливість деяких зубів, викликана руйнуванням тканини ясен;
- оголення шийки зуба;
- зміна відтінку емалі – поява неестетичних жовтуватих або коричневих плям.
Зубний камінь: причини утворення зубного каменю
Тверді мінералізовані відкладення на зубах не утворюються раптово. Спочатку на поверхні зубів з’являється наліт, і тільки якщо не вживати заходів по боротьбі з нальотом, він з часом твердне і доводиться вдаватися до стоматологічної процедури «чищення зубного каменю». Тобто однією з основних причин утворення зубного каменю є недотримання або неякісне, нерегулярне дотримання гігієни порожнини рота.
Існує ряд інших причин появи зубного каменю:
- неправильний вибір зубної щітки, зубної пасти;
- недостатня кількість твердої їжі в раціоні, яка сприяє очищенню поверхні зубів від нальоту;
- неправильний розподіл навантаження на зуби при жуванні (пов’язане з порушенням прикусу або звичкою жувати на одній стороні);
- проблеми з обміном речовин, що впливають на склад слини;
- неправильне харчування – зловживання солодощами, солодкими газованими напоями, високий вміст вуглеводів у раціоні;
- деякі захворювання внутрішніх органів;
- куріння.
Які проблеми провокує зубний камінь: наслідки
Зубний камінь — набагато серйозніша проблема, ніж некрасивий жовтуватий наліт на емалі зубів. Розростаючись, м’який наліт твердне.
З часом у пацієнта з’являються вторинні симптоми:
- неприємний запах з рота;
- свербіж ясен;
- кровоточивість ясен.
Відмова від очищення зубного каменю на цьому етапі призведе до ще більш серйозних наслідків:
- відшарування ясен від поверхні кореня зуба (утворюється пародонтальна кишеня);
- розвиток карієсу, гінгівіту, пародонтиту;
- рухомість і втрата (видалення) зубів;
- захворювання органів травлення (зубний камінь є постійним джерелом інфекції в ротовій порожнині, яка може легко проникнути зі слиною в шлунок і спровокувати розвиток різних захворювань);
- захворювання серцево-судинної системи.
Наліт і зубний камінь: як позбутися проблеми?
Видалення зубного каменю — це навіть не профілактична, а лікувальна процедура, метою якої є боротьба з бактеріями, що сприяють розвитку захворювань. Боротьба з відкладеннями на емалі зубів повинна бути комплексною і включати ефективні методи само- та професійної гігієни.
Як самостійно видалити зубний камінь?
В інтернеті на запити «як прибрати зубний камінь» або «як зняти зубний камінь в домашніх умовах» можна знайти масу рецептів народних засобів – від лікування содою і лимонною кислотою до використання трав’яних відварів. Насправді видалення зубного каменю запропонованими методами або неефективно, або має неприємні наслідки для здоров’я зубів (пошкодження, ослаблення емалі тощо).
Чи можна видалити зубний камінь в домашніх умовах? Ні, якщо на зубах утворилися тверді відкладення, то проблему можна вирішити тільки професійними методами в стоматології. Але вдома можна забезпечити своїм зубам ретельний регулярний догляд для боротьби з м’яким зубним нальотом, який допоможе запобігти утворенню зубного каменю.
У цьому вам допоможуть спеціальні засоби для догляду за ротовою порожниною:
- якісна зубна паста;
- хороша зубна щітка.
А також додаткові інструменти та інструменти:
- зубні щітки, зубні нитки, які вирішують питання, як очистити зубний камінь між зубами;
- ополіскувач;
- ортодонтична зубна щітка, якщо ви носите брекети;
- скребок для гігієни язика.
Як видалити зубний камінь? Вибір хорошої щітки
Проста ручна щітка не видалить зубний камінь ефективно, але якщо ви виберете продукт із середньою і жорсткою щетиною, він добре впорається з м’яким нальотом.
Як зняти зубний камінь щіткою? Стоматологи рекомендують використовувати для видалення нальоту з поверхні зубів:
- електрична зубна щітка – чудово підходить для щоденної гігієни та полірування зубної емалі;
- звукова щітка – добре справляється з нальотом, видаляє залишки їжі в самих важкодоступних місцях, підходить для використання з реставраціями, брекетами;
- ультразвуковий – здатний видаляти відкладення над яснами, але використовується тільки при відсутності зубних реставрацій, вінірів в ротовій порожнині.
Яка зубна паста знімає зубний камінь?
Ще один спосіб видалення зубного каменю — це чистка зубів спеціальною пастою. Деякі різновиди містять компоненти, які відмінно справляються з м’яким і частково мінералізованим зубним нальотом, повертаючи зубам їхній природний відтінок.
Ці активні речовини включають:
- ферменти, що сприяють розчиненню зубного нальоту;
- абразиви, які допомагають у видаленні відкладень і полірують шорстку поверхню емалі.
Але найдорожчі і якісні засоби гігієни не допоможуть вам впоратися з великою пігментацією, великими і твердими відкладеннями. Зубний камінь можна видалити тільки в стоматології. Як очистити зубний камінь в цій ситуації, підкаже лікар-гігієніст.
Найефективнішими засобами запобігання утворенню зубного каменю є:
- ретельне, правильне і регулярне чищення зубів вранці і ввечері;
- використання засобів гігієни порожнини рота: зубних ниток, щіток, ополіскувачів;
- використання сучасних технологій у догляді (наприклад, іригатори порожнини рота);
- стежити за харчуванням – менше солодкого, борошняних виробів, включення в раціон твердої їжі (моркви, яблук);
- регулярне відвідування стоматолога для консультації та профілактичних оглядів;
- професійна гігієна відповідно до рекомендацій стоматолога – 2-4 рази на рік.
«Brilliant Smile» — клініка сучасної стоматології в м.Суми, де особлива увага приділяється профілактиці захворювань порожнини рота. Ми дбаємо про здоров’я наших пацієнтів і пропонуємо найбезпечніші та найефективніші методи профілактики та лікування захворювань зубів і ясен. Бережіть себе, стежте за здоров’ям ротової порожнини, а наші спеціалісти, досвідчені кваліфіковані лікарі допоможуть Вам у цьому.